10.000 Yıllık Kedi Dostluğu

 

Kıbrıs’ta tarih öncesi bir tekir mezarını ortaya çıkaran araştırmacılara göre, insanlar kedileri en az 9500 yıl önce evcil hayvan olarak evcilleştirdiler…Taş Devrinden kalan anıt mezarların çoğunda mücevher ve taş aletler de dahil olmak üzere bir çok  insan naaşın yanına dikkatlice yerleştirilmiş kedi figürleri de bulunmaktadır.

Şimdiye kadar, tarihçiler eski Mısırlıların yaklaşık 4000 yıl önce kedileri evcilleştirdiğini düşünmüşlerdi. Ancak kanıtlar yanıldıklarını ortaya koydular, kedilerin bundan çok önce Mısır dışında, kültürel olarak  da üst düzey önemli olduklarını gösteriyor. Suriye, Türkiye ve İsrail’de 10.000 yaşına kadar olan kedilerin taş ve kil heykelcikleri ortaya bilim insanları tarafından çıkartıldı.

 

Kimileri kedilerin uzaylı olduğunu düşünür, Çoğu zaman şapşik davranışlarıyla tanınan kediler, ilk ataları olan Felis silvestris izinden giderek bizlerin en iyi dostu olmayı her zaman başarmışlardır.

 

Dünyanın en uzun süreli devam eden dostluğu, insan ırkının soyu yeryüzünden bir şekilde tükeneceği güne kadar devam edeceğe benziyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer ilginç Haberler

Zıkkımın Kökünü Yiyin! Ördek Embriyosu!

  Kıbrıs’ta tarih öncesi bir tekir mezarını ortaya […]

Ziyaret Ettiğiniz için teşekkürler

error: