Dünyanın En Çirkin Yaratığı

photo: dailymotion screencap

 

Adi Blobfish… Türkçe herhangi bir karşılığı yok maalesef.. Ben daha çok Amerikan başkanının saçsız haline benzettim!

Blobfish çok çirkin bir yaratıktır, ancak görünüşüyle aldanmayın. Blobfish inanılmaz derecede ilginç bir deniz goblinidir ve varlığının arkasında birçok şaşırtıcı gerçek vardır. İlk olarak 2003 yılında bilinmeyen bir balıkçı tarafından keşfedilen blobfish, çoğu insan tarafından dehşete düşmesine rağmen, bilim adamı onun tarafından büyülendi. Psychrolutes marcidus adını vermeye karar verdiler.

Bugünkü gerçekler, blobfish’in genellikle deniz yüzeyinin 3.000 ila 4.000 feet altında bulunduğunu belirtmektedir. Bu derinlikteki basınç nedeniyle, vücut kompozisyonlarını iyi tutmak için basınca güvenerek neredeyse hiç kemik veya kas yoktur.

 

Blobfish genellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’nın sularında bulunur, burada deniz tabanının etrafında yüzerler ve yengeçler ve kabuklu deniz ürünleri gibi küçük yaratıkları emerek beslenirler. 30 cm civarına kadar büyüyebilirler ve 10 kiloyakadar ağırlığa sahip olabilirler. Dişi blobfish, deniz tabanında binlerce pembe yumurta bırakırken, erkekler onların üstüne oturur ve onları birçok potansiyel tehditten korur. Bilim adamları, blobfish’in ortalama ömrünün 120 ila 130 yıl arasında olduğuna inanıyorlar ki, bu sadece deniz tabanının etrafında yüzmek için çok uzun bir zaman…

 

Yine de çok çirkin bir yaratık, resmen dünyanın en çirkin ve garip yaratığı olmayı hakediyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer ilginç Haberler

Ben İnsan Değil miyim?

  Adi Blobfish… Türkçe herhangi bir karşılığı yok […]

Ziyaret Ettiğiniz için teşekkürler

error: