Kahraman Fare Magawa Altın Madalyasını Aldı!

photo source : cnn.com

 

Kamboçya da bir fare, patlamamış mayınları bulduğu ve düzinelerce hayat kurdağı için altın madalya ile onurlandırıldı. Kamboçya’da keşfedilmemiş kara mayınlarını tespit etme görevini üstlenen akıllı fare Magawa’ya  İngiliz veteriner yardım kuruluşu  (PDSA) tarafından altın madalya verildi.

On yıllar süren çatışma sonrasında, Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya da milyonlarca  patlamamış kara mayını,  her yıl düzinelerce insanın ölümüne veya yaralanmasına sebep oluyor. Kamboçya, diğer ülkelerinde yardımıyla, yıllarca patlayıcıların topraklarından yavaşça temizledi, ancak bu zor ve tehlikeli bir işdi. Bu sebeple Magawa’nın  bu mayınları kolayca bulması işlerini kolaylaştırdı.

Magawa, ortalama bir fareden daha büyüktü – ama yine de yeterince hafiftir ki bu da onu patlayıcılar çevresinde ve ya üzerinde yürürken patlama etkisi yaratmamasına sebep olur. PDSA’YA göre, Magawa yedi yıl içinde 39 mayın ve 28 patlamamış mühimmat keşfetti ve  toplamda 141.000 metrekareden (yaklaşık 35 dönümlük) fazla araziyi temizlemeye yardımcı oldu.Bu sebepden  dolayı onu hayır kurumları, dünyanın en iyi kahraman faresi yaptı.

 

Magawa,  mayınların tam yerini tespit ettiğinde işleyicisine sinyal vermek için eğitildi. Mayınları bulmakta o kadar hızlı ki, bir tenis kortu büyüklüğünde bir alanı 30 dakika içinde temizleyebiliyor iken, bu işi bir metal detektörü kullanarak bir insanın yapması dört gün sürüyordu. Sonuçta günde 8 saat mesai yapan Magawa, bir insanın 64 günde yapacağı işi sadece 1 günde tamamlıyordu…

 

Magawa gerçekten çok eğitimli bir kahraman. Keşke benim olsa diyesi geliyor insanın…Şimdi bunu altın bulmak için eğiteceksiniz ve 2 ay da karun gibi zengin olursunuz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ziyaret Ettiğiniz için teşekkürler

error: